BUENA VISTA SOCIAL CLUB

POSLEDNE TURNÉ “ADIOS” Bueny Vista !!! Na Slovensku posledný krát sa predstaví najznámejšia kubánska formácia Buena Vista Social Club a to 28.júla 2014 o 19.00 v Aegon aréne v Bratislave. Lístky onedlho v predaji v sieti Ticketportal!

Omara Portuondo (vocals)

OMARA PORTUONDO ešte ako tínedžerka začala svoju kariéru ako tanečnica v známom Tropicana kabarete spolu so svojou sestrou Haydee, tieto dve dievčatá tiež spievali so skupinou menom Los Loquibambla, ktorá sa špecializovala na kubánsku verziu bossa nova s dotykom americkeho jazzu.

Omara a Hazdee, spolu s Elenou Burke a Moraimou Secada založili skupinu Quarteto Las d´Aida, pod vedením pianistu Aidoma Diestroma. Omara vystupovala so skupinou 15 rokov, kým vydala svoj prvý sólový album s menom MAGIA NEGRA v roku 1959. Zostala s quartetom ďalších pár rokov, kým začala svoju sólovú kariéru v roku 1967. Omara tiež spievala s Kubánskym uznávaným Orchestrom Aragón, s ktorým nahrala niekoľko albumov a s ktorým koncertovala po celom svete v 70´a 80´ rokoch.

Poháňaná svojim úspechom s BUENA VISTA, Omara otvorila 21. Storocie ako medzinárodná senzácia, spievajúca na turné a festivaloch po celom svete. Jej ocenenia boli na tú dobu veľmi početné a najnovšie ocenenie dostala latinskú Grammy za svoj nový album Omara & Chucho, ktorý kritici nadšene prijali.

 

Manuel ‘Guajiro’ Mirabal (Trumpet)

Guajira je kľúčovou postavou na kubánskej hudobnej scéne už viac ako 50 rokov a hral  takmer s každou kubánskou hviezdu, ktorú by ste mohli poznať, počas rokov strávených v Orquesta Riverside, Orquesta Cubana de Música Moderna a slávnom Tropicana Cabare . S týmito skupinami a inými ako Estrellas Areito a Opus 13, Guajira Mirabal často vystupoval po Európe a Latinskej Amerike.

V dnes už legendárnej nahrávacej spoločnosti Blitz World Circuit v Havane v roku 1996, Guajira vystupoval na všetkých troch kľúčových albumoch: Afro-Cuban All Stars ‘Toda Kuba Le Gusta’, ‘Buena Vista Social Club ™’, a ‘ Introducing Rubén González’. Potom, čo bol neoddeliteľnou súčasťou mnohých albumov v sérii Buena Vista a kľúčový člen kapely Ibrahima Ferrera, Guajiro vydal svoj debutový sólový album, Latin Grammy nominovaný ‘Buena Vista Social Club ™ Presents Manuel Guajira Mirabal’ v roku 2004.

 

Jesús ‘Aguaje’ Ramos (Musical Director, Trombone, Vocals)

Narodil sa v roku 1951 v oblasti Pinar del Rio, kde začal svoje hudobné štúdium v Národnej škole umenia. Začal hrať na trombón v miestnych kapelách až do roku 1979, kedy sa presťahoval do Havany a začal hrať s úspešným ženským kvartetom Los D’Aida,  kým on cestoval po Európe, Latinskej Amerike a Afrike. Ten istý rok sa zúčastnil nahrávok v ‘Estrellas de Areito’. Počas 1980 a 1990, Aguaje cestoval a nahrával s radom umelcov a skupín, ako sú Caribe Expreso, Adalberto Álvarez, Reinaldo Montesinos, Omara Portuondo, Tata Guines, Richard Egues a ďalšími.

Aguaje has played on the World Circuit recordings of the Buena Vista Social Club™ and Afro-Cuban All Stars, and the solo albums of Ibrahim Ferrer, Rubén González and Omara Portuondo. He was Rubén González’s musical director and he has been touring extensively since 1997 with the various Buena Vista Social Club™ projects.

Agua sa zúčastinil na nahrávkach World Circuit na Buena Vista Social Club ™ a Afro-kubánskej All Stars, a sólových albumov Ibrahima Ferrera, Rubéna Gonzáleza a Omary Portuondo. Bol hudobným riaditeľom Rubén González´s muzikálu a je vo veľkej miere na turné od roku 1997 s rôznymi projektmi, Buena Vista Social Club ™.

 

Barbarito Torres (Laúd)

Barbaritová profesionálna kariéra začala v roku 1970 so Serenata Yumunina, skupinou vedenou Higiniom Mullensom. Po troch rokoch bol prepustený a cestoval so skupinou Siembra Cultural, neskôr premenovanou na Grupo Yarabi. Nakoniec sa usadil v Havane a stal sa stálym členom Orquesta Cubana de Cuerdas. Neskôr sa pripojil k Celine Gonzalez a jej Grupo Campoalegre ako ich hudobný režisér, zároveň vystupoval s kapelou Grupo Manguare, nahrával a koncertoval s oboma skupinami. Barbarito je dobre známy pre jeho príspevok na Afro Cuban All Stars a Buena Vista Social Club ™. Obidva súbory získali rad ocenení, vrátane Grammy za album Buena Vista Social Club v roku 1998.

Od projektu Buena Vista Barbarito pokračuje so svojou sólovou kariérou, koncertovaním po celom svete so svojou skupinou. V roku 1999 vydal svoj prvý album“Havana Café” a v roku 2003 vydal album „Barbarito Torres“

 

Eliades Ochoa (guitar and vocals)

Hailing from the countryside near Santiago in the east of Cuba, Eliades Ochoa’s roots are in guajira (Cuban country music) and his trademark cowboy hat and penchant for wearing black have led some to dub him ‘Cuba’s Johnny Cash’.

Pochádza z vidieka blízkosti Santiaga na východe Kuby, korene ELIADES Ochoa sú v Guajira (kubánska country hudba) a jeho ochranná známka kovbojský klobúk a záľuba v nosení čiernej viedli k jeho prezývke ‘Kubánsky Johnny Cash’.

Jeho prínosom pre Buena Vista Social Club bola jeho výrazná hra na gitaru a jeho vokály na ‘El Cuarto de Tula’.

Away from the Buena Vista connection, Eliades recorded the 1998 album CubAfrica with Manu Dibango and in 1999 “Sublime Ilusion” (Virgin Spain / Yerba Buena) album was released, with producer John Wooler and the special collaborations of Charlie Musselwhite, David Hidalgo from Los Lobos, and Ry Cooder. The album was nominated to the Grammy’s in the category of Best Tropical Latin Album. In October of 2010, was released AFroCubism album (World Circuit Records), where Eliades Ochoa and Grupo Patria play together with Malian musicians such as Toumani Diabate (kora), Bassekou Kouyate (ngoni), Kasse Mady Diabate (singer), Djelimady Tounkara (electric guitar). AfroCubism has been on tour last autumn 2010 and last summer 2011 through Europe, Canada and United Stated. The was nominated to the 2012 Grammy Awards in the category of Best World Music album.

Okrem Buena Vista projektu, ELIADES v roku 1998 nahral album CubAfrica s Manu Dibango a v roku 1999 ‘Sublime Ilusion’ (Virgin Spain / Yerba Buena) album bol vydaný producentom Johnom Woolerom a špeciálnou spoluprácou s Charliem Musselwhiteom, Davidom Hidalgom z Los Lobos, a Ryom Cooderom. Album bol nominovaný na Grammy v kategórii Best Tropical Latin Album. V októbri roku 2010, bol vydaný album AFroCubism (World Circuit Records), kde ELIADES Ochoa a Grupo Patria hrali spoločne s hudobníkmi z Mali ako Toumani Diabate (Kora), Bassekou Kouyate (Ngoni), Kasse Mady Diabate (spevák), Djelimady Tounkara (elektrická gitara). AfroCubism bol na turné na jeseň roku 2010 a v lete 2011 v Európe, Kanade a Spojených Štátoch. Bol nominovaný na Grammy Awards 2012 v kategórii Best World Music album.

 

ORQUESTA BUENA VISTA SOCIAL CLUB ®

THE ADIOS TOUR

Po 16 rokoch burcovania publika na celom svete, je Orquesta Buena Vista Social Club ® pripravená povedať svoje ‘Adios’ rozlúčkovým svetovým turné.

Skupina – ktorá koncertovala po celom svete v rôznych formáciách, podobách a kombináciách od roku 1997 – bude na svojej ceste posledný krát v rokoch 2014/15 s radom koncertov a súvisiacich kultúrnych podujatí, ktorými oslávi svoju legendárnu cestu ako vyslanec kubánskej hudby.

‘Chceli sme, aby naša tradičná hudba ožila a očarila celý svet, a to sa nám počas naších turné podarilo. Bola to neuveriteľná časť mojej kariéry a života. ‘Omara Portuondo

Orquesta Buena Vista Social Club ® sa zrodil po vydaní najpredávanejšieho albumu oceneného GRAMMY® awards, menom Buena Vista Social Club™, z roku 1997, a jeho line-up aj naďalej zahŕňa celý rad originálnych umelcov spolupracujúcich na nahrávkach a filme.

Ale to bol len východiskový bod mimoriadnej životnej cesty. Za tie roky, pribudli ďalšie albumy, GRAMMY® awards a vypredané turné po celom svete, na ktorých vystupovali umelci ako sú Ibrahim Ferrer, Ruben Gonzalez, Cachaito Lopez, Manuel Galbán, Omara Portuondo, Anga Díaz a Roberto Fonseca. Adios Tour predstavuje to najlepšie z viac ako tisíc koncertov počas 16 rokov. Počas týchto rokov, skupina vytvorila dynamický, multi-generačný big band, v ktorom veteráni spolu s mladými umelcami oslavujú život a hudbu s citom a elánom.

Pod hudobným vedením kapelníka a trombonistu Jesusa Aguaje Ramosa,line-up pre The Adios Tour bude účinkovať niekoľko umelcov z tých, ktorí hrali na pôvodnom albume Buena Vista Social Club ™ a filme, pred všetkými tými rokmi, vrátane Cowboya. Súčasne spevák / gitarista ELIADESa Ochoa, s neodmysliteľnou a nenahraditeľnou divou Omarou  Portuondo, trubkárom Guajirom Mirabalom a virtuózom Barbaritom Torresom.

Týmto umelcom budú robiť na javisku spoločnosť umelci, ktorí sa pripojili na ich spoločnú cestu počas rokov, ako sú veterán Papi Oviedo, havanská mladá klavírna hviezda Rolando Luna, Pedro Pablo, hráči na bicie Andres Coya (conga), Filiberto Sánchez (Timbales) a Alberto ‘La Noche’ (bonga), trúbkár Luis Alleman  a navyše spevák Carlosa Calunga. „Dve hodiny v spoločnosti Orquesta Buena Vista Social Club® Vás rozohreje pri srdci. Povznášajúci zážitok, ktorý by každý z Vás mal zažiť. Edinburgh Evening News**** “pozdvihli atmosféru na dych vyrážajúci level” The Independent “publikum zanechali bez slov” Financial Times

28.júla 2014 o 19.00 hod. NTC Aegon arena Bratislava

 

 

Dalšie v ponuke